
Pojam MENTOR nije skorašnjeg datuma. Pojavljuje se u grčkoj mitologiji noseći značenje vodiča ili učitelja.
Dobijanjem diplome ste stekli ulaznicu u poslovni svet koji je posut mnogim izazovima, nedoumicama i poslovnim iskušenjima na koje odgovor može dati ISKUSTVO tj. osoba sa iskustvom, osoba koja je prošla slične stvari koje i Vas čekaju. Imaćete veliku korist ukoliko ta osoba pristane i odluči da bude Vaš mentor, vodič, učitelj. Proces koji dovodi do pravljenja krupnih koraka u karijeri je proces integracije i kooperacije teorijskog i praktičnog znanja, proces saradnje mentora i protežea ili početnika u poslu.
Proteže je neko ko je zainteresovan za pomeranje na gore, na lestvici karijere. Ima sve reference da tako i bude ali mu je potreban stručan savet, pomoć i iskustvo mentora koji će ga voditi u dobrom smeru, smeru NA gore. Takav odnos mentora i protežea donosi benefite obema stranama. Proteže prima savete i navođenja a mentor koristi datu priliku da produbi svoje liderske i mentorske veštine, stiče sliku o ambicijama, talentima i percepcijama novih početnika, širi socijalnu mrežu i ostvaruje lično zadovoljstvo.
U svetu je na snazi On-line mentorstvo koje štedi vreme i briše geografske granice između mentora i njihovih protegea. Na ovakav način možete čuti iskustva i korisne savete ljudi koji su na višim pozicijama od Vaših ali iz raznih delova sveta. Upoznaćete se sa načinom funkcionisanja istog posla ali na različitim meridijanima i sve to u cilju širenja poslovnih vidika.
U Srbiji je situacija malo drugačija. Praksa mentorstva je na prilično niskom nivou. Ne postoji dovoljna informisanost pa time ni svest o značaju istog. Doc. mr Ljiljana Lj. Bulatović, autorka i jedna od realizatorki Seminara za mentorski rad na Fakultetu za menadžment u Novom Sadu naglašava značaj mentorstva:
,,Od mentora može da se ocekuje podrška, edukacija, potpora u kriznim trenucima, rad na razvijanju samopouzdanja i samopoštovanja, rad na razvijanju komunikativnih veština, pomoć u razvijanju veština potrebnih za posao ili za tok studiranja. Ali od mentora mora da se očekuje i spremnost na argumentovanu kritiku, na odlučnost da uputi prekor ili kaznu kada je to neophodno, da ukaže na grešku ili propust, da ostane dosledan u poštovanju pravila koja su na početku saradnje postavljena.Takođe, mentorov kredibilitet i autoritet rastu ukoliko je i sam u stanju da primi kritiku, prizna grešku ili koriguje stavove."
Kada ste shvatili značaj i benefite koje mentorstvo nosi sa sobom korisno je i pročitati savete za pronalaženje i odabir mentora.
1.Izaberite mentora čiji su ciljevi slični Vašim
2.Nađite nekoga koje na istom putu karijere kao i Vi (tj. Mentora iz iste poslovne oblasti)
3.Napravite početni korak u uspostavljanju odnosa sa mentorom, jer ste Vi onaj ko će imati veću korist
4.Morate naći vremena da aktivno učestvujete i izvršavate zadatke i obaveze koje Vam mentor zadaje
5.Neka Vaš mentor bude osoba koja ima vremena i želju da Vam se posveti.
Pavle poručuje „Učitelji otvaraju vrata, ali Vi morate ući sami". Neka prvi korak bude obojen željom za napredovanjem i usavršavanjem.