Foto: State of Mind
Sa tremom nisu upoznati samo oni koji nastupaju u javnosti, već i svi drugi ljudi. Kod studenata se ona manifestuje na različite načine – znoje se dlanovi, osećaj malaksalosti, zatim kroz crvenilo, drhtanje ruku, jako lupanje srca, hladan znoj itd. Pobedi nas strah da se nećemo predstaviti u najboljem svetlu, da nećemo položiti ispit, da će nas kolege možda ismevati ukoliko izgovorimo neki lapsus i sl. Svi se pitamo da li je taj strah nomalan. Naravno da jeste!
Kada treba da odbranimo svoj rad pred profesorima i ostalim studentima, u našoj glavi se dešava borba raznih pitanja: Šta ako pogrešim nešto?, Šta ako se sapletem kad budem izlazio/la?, Šta ako ne dobijem maksimalne bodove, a uložio/la sam veliki trud? itd. I dok mislimo o tome kako će nas drugi videti, naše kolege možda i neće obratiti pažnju na svaki naš pokret i reč, već obično razmišljaju o tome kako će se oni ponašati kada dođu na naše mesto.
Naučite da savladate tremu!
Važno je, pre svega, da verujemo u sebe i svoj rad. Da se ne opterećujemo mišljenjem kolega o našem nastupu, već da se potrudimo da damo svoj maksimum. Umesto da zahtevate od sebe da se pokažete kao bolji nego ikad, realnije je da očekujete da budete dovoljno dobri i da date sve od sebe da se fokusirate na sve ono što ste želeli da kažete, predložite i sl.
Foto: jajkonamiekko / Portal za škole
Ukoliko i dođe do grešaka, nemojte ih preuveličavati i praviti od toga katastrofu, već ih brzo ispravite, ukoliko je moguće, i nastavite dalje. Nijedno ljudsko biće nije nepogrešivo i daleko je od toga da sve izvede savršeno uvek i svuda.
Takođe, kada uočimo da imamo tremu i obratimo pažnju na nju, veće su šanse da ćemo pogrešiti i da će nas ona savladati. Umesto toga, bolje je da misli okrenemo na drugu stranu. Da se fokusiramo na ono što smo naučili, spremili, vežbali.
Na naše samopouzdanje može uticati i naš izgled. Zbog toga se, za neki javni nastup, spremamo i ulepšavamo, kako bi nam to pomoglo da budemo sigurniji u sebe.
Pre ispita, prezentacija i sličnih studentskih „muka”, poželjno je preslišati se više puta, održati prezentaciju pred nekim, uvežbati pokrete i smisliti šta uraditi u situaciji da se neki deo zaboravi. U savlađivanju treme, može nam pomoći i timski rad. Možemo pitati nekog kolegu da nam pomogne, da zajedno obradimo neku temu i prezentujemo pred ostalim kolegama.
Važno je „Probiti led”. Kada jednom uspemo da pobedimo strah i tremu, svaki sledeći put će biti sve lakše i bićemo sve sigurniji u sebe. Setite se da „Ko ne valja sebi, ne valja nikome“, vodite se time i dajte sve od sebe da se ponosite sobom i svojim radom.
Jovana Tanasijević
Izvor: EVO portal